Bolestivá fyzioterapie a super kolo od Garyho

Že budu v rámci tréninku docházet na fyzioterapii, jsem věděl od začátku. Trochu jsem se těšil, že mi protáhnou mé zanedbané tělo, ale bylo mi jasné, že to bude bolet.
Zkrácené šlachy mám, k tomu zjištění se stačí pokusit se dotknout prsty špiček nohou. A jednou za čas mě strašně píchá pod lopatkami, a to tak, že se nemůžu ani otočit. Tohle všechno jsem sdělil do telefonu Tereze, mé dvorní fyzioterapeutce. "Už se na tebe těším," řekla s očividným potěšením v hlase.
Když jsem k ní dorazil, musel jsem se ušklíbnout: Jak chce tahle drobounká slečna narovnat mě, chlapa, který měří 193 centimetrů a váží 98 kilo?
Po pěti minutách mi to bylo jasné. Vůbec si nebrala servítky. Celou hodinu si se mnou dělala, co chtěla. Chvíli mi lámala ruce za zády, pak nohy, a když mi bylo nejhůř, rozpustile prohodila: "Ale vydrž přece, nadechni se, ještě chvilku." Byly to okamžiky, kdy jsem měl slzy na krajíčku.
Pak to pořádně zakřupalo a já cítil strašnou, téměř až orgastickou úlevu.
|
Po strastiplných šedesáti minutách jsem byl propocený a cítil se, jako kdyby po mně několikrát přejela horda divokých bikerů. "Záda budeš mít samou modřinu a vůbec budeš takový lehce pomačkaný," oznámila mi Terka. Měla pravdu, v následujících třech dnech jsem cítil každičký centimetr svých zad.
Kromě toho jsem ale vyfasoval šest protahovacích cviků, které mám dělat po každém tréninku. "Nezapomínej na to, je to strašně důležité pro celkovou rekonvalescenci po intenzivním tréninku," vysvětlila mi a ve dveřích ještě stihla výhružně prohodit: "Jo, a za týden přijď ještě jednou." Polil mě pot, ale při další seanci už to šlo o poznání lépe a hlavně, cítím se daleko ohebnější.
Miláček s devětadvaceti kolečky
Samotný trénink se v březnu pomalu přesouval ven a stejně jako v minulých měsících byl zaměřen na vytrvalost. Pokud počasí cyklistům nepřeje, trénuji doma na trenažéru nebo jdu běhat fartlek, tedy běh se střídáním temp.
PŘEČTĚTE SI, JAK TRÉNOVAT V ZÁVODNÍM OBDOBÍ
Část tohohle tréninkového období sice bolela, vše se ale vykompenzovalo, když jsem se dohodl s firmou Bretton na zapůjčení horského kola Gary Fisher Superfly 100 s 29 palcovými koly (běžnější jsou 26 palcové).
Splnil se mi sen, vždycky jsem si přál kolo od Garyho, maníka, který stál u zrodu horského kola. Na to, že je to opravdu velké kolo a ke všemu celoodpružené, váží Superfly pouhých 11,8 kilogramů. Je to miláček na první pohled.
Hned druhý den jsem na něm vyrazil. Jezdí tak lehce a rychle! Každý záběr vás posune o řádný kus dopředu. Průjezdnost terénem je fascinující. Technicky jsem na tom spíš špatně, ale Gary dokáže mou nemohoucnost v terénu z větší části schovat.
Možná si teď někdo řekne, "to se mu to pojede, když má to nejlepší od Garyho Fishera", ale upozorňuji, a ti, co jezdí na kole, to vědí: žádné kolo nejede samo.
Únor Protože Marek dodržel všechna tréninková i výživová pravidla, došlo k nárůstu svalové hmoty, což ocení zejména v pozdějších měsících při vytrvalostním tréninku. Velmi důležitý a mnoha cyklisty opomíjený trénink v podobě intenzivního plavání napomáhal k výraznému zlepšení ekonomiky a efektivity dýchání. Marek na sobě pozoroval vyšší odolnost vůči pravidelnému zatížení i lepší silovou všeobecnou připravenost. Kvůli pracovnímu vytížení na trénink moc času nebylo, proto jsme zařadili intenzivnější formu tréninku, která měla i adekvátní dopad na organismus. Cílem tréninku bylo v tomto období také zvyšovat aerobní kapacitu (vytrvalostní výkonnost) a tím zlepšit funkční připravenost. Protože Marek dodržel poctivě tréninkový návod a absolvoval podstatně méně kilometrů než jeho kamarádi, určitě zvládne během 8 až 12 týdnů, které zbývají do prvních přípravných závodů před Salzkammergutem, manko dohnat. Věřím však spíš, že na tom bude lépe, neboť hodiny strávené zejména všeobecnou přípravou jsou velmi kvalitním základem pro další trénink. Zábavnou cestou ho připravily na speciální zatížení efektivněji než stereotypní vytrvalostní cesta. Březen Protože jsme trénovali bez výpadku, předešli jsme tomu, co se může stát těm, kteří měli dlouhý zimní spánek a kteří se namísto zlepšující se kondice budou cítit stále více unavení. Jejich kondice bude namísto vzestupu s přibývajícím zatížením klesat. Hlavním tréninkovým motivem března byl rozvoj základní vytrvalosti a zvyšující se odolnost organismu vůči intenzivnímu výkonu zejména ve stoupání. Rozvinuly se nejen silové, ale také fyziologické parametry organismu. Protože i v tomto období Marek dodržel tréninkové intenzity i dávky, začala speciální cyklistická výkonnost přerůstat ve sportovní formu. To je známka toho, že tělo je správně připravené na první závodní dny a že Marek trénink nešidil. |
Tréninková příprava na 207 kilometrů dlouhý extrémní závod probíhá ve spolupráci s Alltraining.cz
Partnerem tréninkového projektu je firma Bretton, dovozce kol Trek a Gary Fisher
Autoři:
Marek Odstrčilík
Xman.cz