Pečujte o svůj testosteron

Asi žádný jiný hormon nepřitahuje pozornost tak jako testosteron. Primárně je považován za mužský hormon, ale svůj nezanedbatelný význam má i u žen. Muž s dobrými hladinami testosteronu je přirozeně muskulaturní, působí sebevědomě, méně zapomíná, má typický trojúhelníkovitý tvar horní části těla (užší boky a širší ramena). Více se zajímá o opačné pohlaví, pro které je mnohem atraktivnější, je pyšný na svou sexuální výkonnost související s jistou erekcí a potencí. Při sportovní činnosti díky „anabolickému vnitřnímu prostředí" dosahuje lepších výsledků a rychlejších přírůstků výkonnosti za současné rychlejší regenerace.
Denní produkce testosteronu je u mladých zdravých mužů asi 7 mg, což je zhruba 20 - 30krát vyšší množství, než je tomu u žen. Tato produkce je významně stimulována hypofýzou prostřednictvím luteizačního hormonu. Většina testosteronu je produkována varlaty, ale malé jeho množství je vytvářeno i v nadledvinkách a tukových buňkách prostřednictvím konverze adrenálních androgenů jako je DHEA nebo androstendion.
Přibližně každé 4 sekundy umírá ve varlatech jedná Leydigova buňka bez toho, aniž by byla kdykoli v budoucnu nahrazena. Znamená to, že z celkového počtu 700 milionů zdravých Leidigových buněk ve věku 18 let tak zůstane pouze okolo 1/3 ve věku 70 - 80 let. Tím se koncentrace testosteronu v krvi sníží o více než 50%. Následkem těchto změn se na mužích obvykle začínají projevovat psychické a fyzické příznaky nedostatku testosteronu. Ochabují svaly, zvětšuje se množství tuku na břiše a na prsou, projevuje se větší náchylnost k infekčním onemocněním, při fyzické námaze se velmi rychle dostavuje únava. Takový muž si je vědom svých depresivních nálad, které mohou souviset s jeho snižující se sexuální potencí, pohled na ženu jej nevzrušuje tak jako v minulosti.
Zhruba po třicátém roku věku začínají mužům (někomu méně a někomu více) klesat koncentrace testosteronu. Je dokázáno, že celá řada chorob souvisí právě s jeho nižšími koncentracemi. Testosteron totiž chrání kardiovaskulární systém tím, že zlepšuje srdeční činnost, roztahuje koronární tepny, zvyšuje cévní zásobení srdečního svalu, snižuje cholesterol, čímž minimalizuje aterosklerózu, snižuje vysoký krevní tlak a chrání před formací krevních sraženin. Působí preventivně vzhledem k obezitě a cukrovce 2. typu a snižuje riziko vzniku těchto chorob udržováním aktivní tělesné hmotnosti, zvýšením senzitivity pro inzulín ve svalových buňkách, srdečním svalu a dalších tkáních. Podporuje činnost mozku a nervů. Udržuje sílu a denzitu kostí, svalovou hmotu a zdraví kůže. Zlepšuje náladu, paměť a snižuje nervozitu.
Rozmezí pro normální koncentrace celkového testosteronu v krvi je u dospělých mužů 10 - 34 nmol/l1. Thierry Hertoghe, prezident Světové společnosti pro antiaging medicínu a odborník na problematiku hormonálních regulací považuje u celkového testosteronu za optimální hodnotu 24nmol/l pro dospělého muže ve věku 20 - 49 let. Jak je vidět, výsledkem nalézajícím se v normálním rozmezí, se nelze vždy uspokojit, naopak je nutné na věc pohlížet v širším kontextu.
Dnešní doba je charakteristická významným poklesem testosteronu u mužů středního a mladšího věku. Jaké jsou toho nejčastější příčiny? Určitě stres, kupříkladu ten emoční prokazatelně blokuje uvolňování luteizačního hormonu. Na druhou stranu pocit štěstí a sexuálního uspokojení mohou dočasně zvýšit hladiny testosteronu. Se stresem souvisí i spánek, neboť jeho kvalita je veledůležitým předpokladem pro dobré nastavení hormonálního prostředí.
Nadváha spojená s vysokým procentem tělesného tuku souvisí s vyšší aktivitou specifického enzymu tzv. aromatázy, která mění potentní testosteron na ženský estradiol, což sebou nese celou řadu nepříznivých důsledků. Čím více tukové tkáně jedinec má, tím vyšší je i aktivita tohoto enzymu.
Nedostatek zinku, jež je vedle magnézia jedním z nejčastěji nedostatkových minerálů, souvisí s nižšími hodnotami testosteronu. Například v Iránu, kde je půda obzvláště chudá na tyto mikronutrimenty, jsou dokumentovány nižší koncentrace testosteronu, důsledkem čehož je opožděný nástup puberty u tamějších chlapců.
Strava chudá na bílkoviny (zejména ty kvalitní pocházející z masa) a naopak vysoký příjem rafinovaných sacharidů taktéž potencují nízké hladiny testosteronu. Jedním z nejsilnějších „zabijáků" testosteronu je alkohol, který by měl být v případě silných deficiencí zcela vyloučen.
Jak aktuální tak dlouhodobý vliv pohybové aktivity na endokrinní systém je dobře známý. U vytrvalostních aktivit je popisováno snížení testosteronu, naopak silový trénink je spojován s jeho zvýšením2. Půjdeme-li více do detailu, i délka silového tréninku významně ovlivňuje vyloučení testosteronu - jako první začali s úspěchem tento princip zohledňovat ve svém tréninku bulharští vzpěrači.
Krátkým výčtem jsem naznačil několik základních kroků, které pomohou jedinci zajistit optimální hladiny testosteronu. Existuje však celá řada dalších a velmi přirozených opatření z oblasti výživy, suplementace potravními doplňky jako např. zinek, cordyceps sinencis a tribulus terestris a úpravy životního stylu, které mohou vést k optimalizaci hladin testosteronu u muže. K jejich aplikace je však nutné individuální posouzení vedoucí k identifikace daného problému.
U mužů je přirozeně vysoký testosteron jedním z předpokladů k dosažení vysokého věku bez akcelerace procesu stárnutí za současné minimalizace mnohých degenerativních onemocnění. Proto pečujte o svůj testosteron!
Autor: Phdr. Miroslav Petr, Phd.
dietolog serveru Alltraining.cz
Reference:
-
Starka, L. a kolektiv. Endokrinologie. Praha: Maxdorf, 1997. ISBN 80-85800-77-2.
-
Terjung, R. Endocrine response to exercise. Exer and Sport Science Revs. 1979. 153-180