Trénujte s Markem na nejextrémější závod v evropě II.- Bikerův druhý tréninkový měsíc

Organismus se pozvolna dostává do tréninkového zatížení. Máte za sebou první měsíc tréninku, na jehož konci zátěžový test odhalil slabiny vaší výkonnosti. V prosinci je potřeba posunout hranice zase o kousek dál a užít si vánočních svátků tak, aby neutrpěla vaše kondice.
V prosinci je třeba začít pracovat nejen na obecné fyzické kondici, ale také cíleně budovat kromě oblíbené aerobní výkonnosti i výkonnost silovou. Obě tyto složky tréninku jsou pevným pilířem pro vaši výkonnost v nastávající sezóně a jejich vybudování vyžaduje dlouhodobý pravidelný trénink.
Zatímco první zlepšení aerobního výkonu můžeme pozorovat již po 6 až 8 týdnech, výkon silový je třeba rozvíjet několik měsíců a první adaptační změny se dostaví nejdříve po třech měsících.
Proto je nezbytně nutné zahájit silovou přípravu již od začátku přípravného období. V této etapě přípravy můžete k rozvoji vytrvalosti i síly využívat i nespecifické tréninkové prostředky, jako jsou běh, plavání, běžecké lyžování, trénink v posilovně nebo kondiční posilování vlastní vahou těla.
Cyklistický trénink nemusíte přehánět a poměr mezi speciálním zatížením na kole a nespecifickým zatížením volte půl na půl. Při tréninkovém procesu nezapomínejte na variabilitu tepové frekvence, která se při různém zapojení svalových skupin v nespecifických tréninkových prostředcích mění. Vyjma plavání je vaše tepová frekvence vyšší než na kole, nemusíte se tedy bát, že se přepnete.
V prosinci by měly vaše tréninkové dávky hodinově naplnit 8 procent z celkového ročního cyklu. Měsíční mezi-cyklus doporučujeme koncipovat do tří postupně se navyšujících týdenních tréninkových zatížení.
Celkově se budeme stále ještě věnovat v největší míře rozvoji fyzické kondice. Zatížení můžeme rozdělit následovně: dvě čtvrtiny tréninkového objemu využijeme k rozvoji vytrvalostních schopností (cyklistika, běh, běžecké lyžování, plavání), jednu a půl čtvrtiny k rozvoji silových schopností. Protože cyklistika je silově vytrvalostní sport, doporučujeme spíše kruhový trénink absolvovaný střední intenzitou s délkou intenzity zatížení a odpočinku v poměru 1:1.
Při zatížení v posilovně procvičte celou postavu a věnujte zvýšenou pozornost procvičení dolních končetin. Neopomeňte alespoň jednou týdně i rozvoj silové připravenosti na kole, kde se nebojte při skupinovém tréninku dát do mírného kopce těžší převod a nechat v sedle stroje pěkně posilovat dolní končetiny. Doporučená intenzita je okolo 75 procent maxima.
Poslední část tréninkového objemu věnujte rozvoji rychlosti. Ideálně jedenkrát do týdne se snažte také maximálně zatížit organismus krátkými rychlými spurty (úseky). Toto zatížení může být zařazeno i v první třetině při vytrvalostním výkonu.
Zvolit můžete také intenzivní kolektivní hru, kde se nenuceně bez větších problémů dostanete do oblasti maximálního zatížení. Zařazením rychlostních schopností do tréninku předejdete upadnutí do stereotypního útlumového vytrvalostního zatížení a možnému zhoršení v akceleraci.
Poslední vánoční týden v prosinci si nechte volnější. Tréninku dejte spíše kompenzační charakter, dopřejte si regenerační procedury a masáže. Odpočiňte si po první dvouměsíční etapě tréninkové přípravy a užijte si vánoční svátky.
ShrnutíCílem tohoto období je pořád rozvoj fyzické kondice a příprava na budoucí výkon. Trénink je stále aerobního charakteru mírné až střední intenzity s větším poměrem intenzivní silové přípravy. Poměr mezi speciálním zatížením na kole a nespecifickým je půl na půl. V nepříznivém počasí se nebojte využívat všech vytrvalostních sportů raději než neoblíbeného drilu na trenažéru. Přes vánoční svátky si naplánujte volný odpočinkový týdenní mikrocyklus, abyste vstřebali absolvovaný trénink a připravili své tělo na další neméně náročné etapy zimní přípravy. |
Vojta BeranAutor článku Vojta Beran je profesionálním trenérem cyklistiky, autorem tréninkového projektu Alltraining.cz, absolventem Fakulty tělovýchovy a sportu UK (držitelem nejvyšší trenérské licence - cyklistika), dlouholetým vrcholovým závodníkem Dukly Praha. Trenérské úspěchy: |
příklad aTýdenní tréninkový mikrocyklus (trénuji 4x v týdnu, celkem 9 hod)Pondělí: volno (regenerační den, vhodná masáž) Úterý: trénink zaměřený na rozvoj rychlosti (všeobecnou tréninkovou přípravou) Středa: volno Čtvrtek: trénink zaměřený na rozvoj silových schopností (všeobecnou tréninkovou přípravou) Pátek: volno Sobota: rozvoj základní vytrvalosti (silnice/MTB/běžkové lyžování) Neděle: rozvoj základní vytrvalosti (silnice/MTB) |
příklad bTýdenní tréninkový mikrocyklus (trénuji 6x v týdnu, celkem 12,5 hod)Pondělí: volno (regenerační den, vhodná masáž) Úterý: trénink zaměřený na rozvoj rychlosti (všeobecnou tréninkovou přípravou) Středa: trénink zaměřený na rozvoj silových schopností (všeobecnou tréninkovou přípravou) Čtvrtek: volno Pátek: rozvoj silové vytrvalosti (silnice/MTB) NEBO Pátek: trénink zaměřený na rozvoj aerobní kapacity (všeobecnou tréninkovou přípravou) Sobota: rozvoj základní vytrvalosti (silnice/MTB/běžecké lyžování) Neděle: rozvoj základní vytrvalosti (silnice/MTB) |
Kam dál?
- Jako první nedojedeš, ale se ctí ano, slibuje před extrémním závodem trenér
- VIDEO: Podívejte se, jak vypadá zátěžový test
- Další články k tématu: Salzkammergut 2010
Autoři:
- Marek Odstrčilík
Xman.cz - Vojta Beran