Poradit
Potřebujete poradit?
Potřebujete poradit?

E-mail *

Váš dotaz *

Odeslat dotaz

Tréninková reality show s Alltraining.cz: Fungování internetového vedení

Publikováno | Sdílet:

Tréninková reality show s Alltraining.cz: Fungování internetového vedení

Je tu další pokračování článků o konkrétním praktickém tréninkovém vedení prostřednictvím internetu. Námi sledovaný svěřenec Michal Skopeček vás tentrokrát seznámí s tím, jakým způsobem vlastně takové internetové vedení sportovce funguje:

Pomalu se blíží druhý měsíc mého trénování pod dohledem profesionálů Alltrainingu. Byly to dva měsíce opravdu pestré a někdy dost náročné.Nejprve bych se podělil o dojmy, jakým způsobem samotné vedení sportovce po internetu funguje, jaké jsou jeho výhody, úskalí a přednosti.

První zátěžové testy, fyzioterapie a BG Fit jsem absolvoval v pátek 7.1. Vojta Beran mě tam seznámil s fungováním stránek Alltraining.cz, kde mi vytvořil uživatelský účet a ukázal mi jeho ovládání. Prvním tréninkovým dnem bylo pondělí 10.1., takže jsem se přes víkend se stránkami seznamoval. Hned zpočátku jsem měl menší problém. Do svého deníku jsem se nemohl přihlásit. S Vojtou jsme to několikrát telefonicky řešili, nakonec se ukázalo, že je chyba na našem PC. Používáme Explorer 8 a v tom byl problém. Deník jsem nakonec spustil přes Mozillu.



První, co mě zajímalo, byl samozřejmě můj trénink. Jak jsem již řekl, Vojta ho vytvořil rychle a tak jsem už v sobotu věděl, co mě po celý leden bude čekat. Ani si nevzpomenu, jaká byla moje první reakce, zato rodina zareagovala velice rychle: „To tě asi doma moc neuvidíme, co?“ Po prvním prohlédnutí tréninkového plánu a vlastního deníku, který byl pochopitelně ještě prázdný jsem se zaměřil i na další funkce. Velice užitečný je komunikátor. Během těchto dvou měsíců jsem ho opravdu hojně využíval. Konzultuji s Vojtou nejen své pocity a únavu, ale také věci, co se týkají tréninku. Při mém zaměstnání na směny, kdy musím občas zůstat v práci i 16 hodin, se stane, že se trénink musí upravit. K žádnému drastickému zásahu do plánu zatím nedošlo, řekl bych, že pouze k drobným korekcím, které musel Vojta operativně řešit.Stalo se tak vždy rychle, během 12 – 24 hodin.



Další funkcí, která je pro mě hodně důležitá, je možnost nahrávat do deníku obrázky a soubory. Ke svému tréninku používám Polar 725 S a pokaždé, když zapíšu svojí vykonanou aktivitu, tento graf připojím. Je to velká výhoda, Vojta se podívá a hned zjistí, že jsem se šetřil. Příště mám v tréninku zapsanou poznámku: „Pořádně si dávej, nešetři se!“ Nebo naopak pozná, když už mám fakt dost a bylo by vhodné trochu ubrat.

Jednou z prvních aktivit. Které jsem také udělal, bylo vyplnění závodního plánu pro letošní sezónu, kde jsem označil své priority. Vojta tak přesně ví, jaké mám hlavní cíle a kdy by moje forma měla dosáhnout vrcholu. Je to užitečná pomůcka nejen pro trenéra, ale i pro mě. Většinou moje naplánované závody byly ručně napsány na papíru velikosti A4, několikrát přepisovány a překládány, popřípadě někam zapadly či se úplně ztratily. Teď mám alespoň jistotu, že se to nebude opakovat.

Hodně zajímavá součást deníku jsou grafy. Přehledně tady vidím, jak týden po týdnu nabývají tréninkové jednotky, kolik jsem spálil kalorií, ujel kilometrů a natrénoval hodin. Jinak zapisování kilometrů, počasí, tělesné váhy a jiných vychytávek je samozřejmostí.



Co se týče samotného tréninku, nejprve jsem se musel seznámit s několika pojmy. Co znamenají a hlavně jak je správně provádět. Týká se to především posilovny a běhu. Například u cvičení nohou – flexe, extenze, výpady. Potom taky jak správně cvičit kruhový trénink a další, pro mě neznámý pojem byl fártlek. Je to desetiminutový běh v rozmezí 96-126- tepů a pak dalších 10 minut kolem 141 tepů. Opakuje se to stále dokola až do stanoveného času. Když jsem zjistil, co to fártlek je, připomnělo mi to mojí „indiánskou chůzi“, kterou jsem také občas praktikoval. Trénink je opravdu hodně pestrý.Přes týden jsou aktivity vyrovnané – běh, posilovna, trenažér a válce. O víkendu si mohu vybrat ze tří různých variant – podle počasí a momentálního stavu.

Musím říct, že trénink s Vojtou mi vyhovuje. Po počáteční únavě se tělo adaptovalo a uvidíme, jak to bude dál. Obrovská výhoda tréninku po internetu je v tom, že si člověk nemusí sám nic vymýšlet, trenér pozná podle zaslaných informací, kdy by měl svěřenec přidat či ubrat, aby nedošlo k přetrénování nebo naopak k malé trénovanosti. Hodně důležitou roli hraje důvěra a rychlá komunikace. Ani v jednom nemám problém. Jsem zvědavý, jak se všechno bude s novým způsobem tréninku odvíjet dál, je to úplně o něčem jiném, než na co jsem byl zvyklý. Ale o tom až příště.

Autor: Michal Chadim, Michal Skopeček
Zdroj: Roadcycling.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT