Pošlete nám svůj dotaz
Pošlete nám svůj dotaz

Jméno *

E-mail *

Tel

Váš dotaz či zpráva *

Odeslat dotaz

Úspěšná cyklokrosová sezona v podání Alltraining.cz a Ivana Šípala

Publikováno | Sdílet:

Úspěšná cyklokrosová sezona v podání Alltraining.cz a Ivana Šípala

Konec září je pro většinu cyklistů obdobím, kdy dojíždí poslední závody a těší se na zasloužený odpočinek. Je tu ale ještě skupina závodníků, kterým to přes léto nestačilo a plynule změní disciplínu a z bikerů se stávají cyklokrosaři.

Najeté kilometry už mají a tak se více zaměřují na techniku jízdy v terénu, která je od závodů horských kol dost odlišná. Sice je to pořád v terénu, ale představte si, že kolo nemá žádné odpružení, pláště mají šíři pouhých 33 mm a hustí se na necelé 2 atmosféry. Na takovém kole není jednoduché projet náročnou trať, neztratit rychlost a vyhýbat se kamenům a kořenům, protože na měkkých galuskách je strašně blízko k defektu. Navíc tato disciplína je neskutečně intenzivní. Závod sice trvá "pouze" hodinu, avšak celou dobu strávíte nad hranicí anaerobního prahu.

Za každou zatáčkou kde přibrzdíte na nulu, musíte kolo rozjet opět na maximální rychlost, takže je to hodina plná intervalů. Kdo to všechno zvládne, ten se ale neskutečně posune v technice jízdy, kterou v následující sezoně zužitkuje i v závodech horských kol. Navíc si prodlouží sezónu a pozná zase jiný zážitek z jízdy na kole a také nové soupeře a kamarády.

Letošním žhavým želízkem Alltrainingu byl Ivan Šípal, který své vystoupení hodnotí následovně:

První cyklokrosový závod jsem jel 22. září. Byl to takový testík, jak na tom jsem. Místo konání Náměšť na Hané. Vzhledem k tomu, že jsem den před závodem startoval v těžkém závodě KPŽ v Odrách, nedělal jsem si velké ambice. Do poloviny závodu jsem držel dobré pozice kousek za prvními, ale pak síly pomalu docházely a konečné 5. místo bylo ten den maximum. Následně jsem se zaměřil na jihočeskou TBC Sérii čítající 8 závodů v oblasti Tábor - České Budějovice.

Začal jsem druhým závodem v Jistebnici. Náročná trať s poměrně velkým převýšením a blátivými úseky. To mi sedělo a tak jsem po dobrém startu udržoval pozici v popředí startovního pole. Vzhledem k tomu, že startují všechny kategorie dohromady se dá porovnávat výkonnost i s jezdci kategorie Elite. Po startu jsem figuroval na 6. pozici. Tu jsem samozřejmě pomalu opouštěl - na Adama Ťoupalíka jsem prostě neměl. Nakonec z toho bylo 17. místo celkově a jasné vítězství v kategorii.

Další závody se konaly v Táboře, Chýnově, Trhových Svinách, Nové Vsi. Scénář byl vždy podobný. Dobrý start, vyrovnaný výkon během celého závodu ve všech případech korunovaný vítězstvním v kategorii a v celkovém pořadí vždy v první dvacítce. Na startu se sešlo vždy 60-70 závodníků. Další zastávkou TBC série byly Bernartice. Zdejší závod byl vypsán jako Mistrovství TBC Série. Trať vedla po okolních loukách a cestách, byla hodně otevřená a foukal silný vítr. Ten ubíral síly v každém z deseti okruhů. I tak se se mi podařilo udržet svůj standard a po hodině práce jsem vystoupal na nejvyšší stupeň.

Závěrečným závodem v Bílsku celá Série skončila. Opět jsem ovládl svou kategorii a zároveň pojistil prvenství v klasifikaci celé TBC Série. Ještě doplním, že v absolutním pořadí bez rozdílu kategorií jsem bral pěkné 13. místo. Na padesátníka (52) to není špatné což?

Ivane gratulejeme ke krásným výsledkům!

Alltraining.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT