Pošlete nám svůj dotaz
Pošlete nám svůj dotaz

Jméno *

E-mail *

Tel

Váš dotaz či zpráva *

Odeslat dotaz
Cykloškola Vojtěcha Berana | Silniční kola | Horská kola | Trénink a výživa

Pravidla jízdy ve skupině

Při jízdě ve skupině, za kterou považujeme už dva cyklisty, platí jednoduchá pravidla, která by pro svojí vlastní bezpečnost měl každý její člen dodržovat. Skupina je tak kompaktní a zvyšuje se efektivita jízdy každého jejího člena.

Hlavním smyslem jízdy ve skupině je využít aerodynamického efektu jízdy v háku, neboli v závětří jezdce před sebou. Tak se ušetří velké množství energie a skupina zvládne ve vysokém tempu zdolat vzdálenosti, které by samotný jedinec bez pomoci dalších překonal jen stěží.

Jízda v lajně

Při menším počtu členů skupiny jedou cyklisté v jedné řadě za sebou. Čím rychleji člověk na špici jede, tím víc energie ušetří všichni v závětří za ním. Čím víc jsou cyklisté sehraní, tím je skupina kompaktnější, jede rychleji, plynuleji a konstantním tempem. Důležité je pravidelné střídání na špici. Slabší jedinci na ní stráví kratší dobu, v případě větší únavy pak mohou zůstat schovaní na konci skupiny. Tak spolu mohou fungovat cyklisté různé výkonnosti.

Ideální vzdálenost mezi koly je zhruba půl metru. To nám kromě dostatečného závětří zajistí i dostatečnou dobu pro reakci na nečekanou změnu tempa či směru jezdce před námi. rozhodně však není dobré při nečekané situaci brzdit, raději povyjedeme do strany a neriskujeme náraz od méně pozorného cyklisty za námi.

Jezdec v čele skupiny se snaží být v co nejaerodynamičtější poloze, drží se nejčastěji dole za řidítka a nikdy nepřestává šlapat. Střídání v čele skupiny musí vždy probíhat na bezpečném a přehledném místě.

Jízda ve dvojici

Dva cyklisté vedle sebe je oblíbený způsob organizace větší skupiny. Zejména při delších vyjížďkách to dává prostor bližšího kontaktu a konverzace s kolegou. Nesmí se přitom však zapomínat na samotné šlapání, je totiž mimořádně důležité, aby oba jezdci v čele skupiny drželi stejné tempo a umožnili ostatním udržovat pravidelné rozestupy. Při střídání pak každý z nich vybočí na svojí stranu a vzniklou branou projede dvojice, která pokračuje na špici v jejich tempu.

Boční vítr

Pokud zrovna nejde do zad, je vítr největším nepřítelem cyklisty. Při správné jízdě ve skupině však lze jeho nepříjemné účinky z velké části eliminovat. Při bočním větru se za sebe cyklisté schovají ve stylu domina. Pokud fouká zleva, vyjede jezdec či dvojice na čele skupiny až ke středové čáře vozovky, přičemž ostatní vytvoří úhlopříčku k jejímu okraji tak, že všichni v pelotonu jsou schovaní v závětří.

Protivítr

V tomto případě je vhodné zkrátit intervaly střídání se v čele skupiny a jízdu v háku využít k co největšímu odpočinku. Volíme tak lehčí převod, abychom zachovali stejnou frekvenci šlapání jako ve chvíli, kdy jsme na špici.

PŘEHLED VŠECH DÍLŮ

SÉRIE SILNIČNÍ KOLA

Jak správně nastavit silniční kolo

LEKCE 1

Jak správně nastavit silniční kolo

Pohyb na kole a ideální tlak v pneumatikách silníčního kola

LEKCE 2

Pohyb na kole a ideální tlak v pneumatikách silníčního kola

Správné řazení a šlapaní do pedálů na silničním kole

LEKCE 3

Správné řazení a šlapaní do pedálů na silničním kole

Tipy na jízdu do kopce na silničním kole

LEKCE 4

Tipy na jízdu do kopce na silničním kole

Bezpečná jízda z kopce na silničním kole

LEKCE 5

Bezpečná jízda z kopce na silničním kole

Správné projetí zatáčky

LEKCE 6

Správné projetí zatáčky

Cyklistické signály a gesta

LEKCE 7

Cyklistické signály a gesta

Pravidla jízdy ve skupině

LEKCE 8 - právě hraje

Pravidla jízdy ve skupině

Dovednosti při závodě

LEKCE 9

Dovednosti při závodě

Jízda na nerovnostech

LEKCE 10

Jízda na nerovnostech

POJEĎTE S NÁMI NA KEMP!

UŽIJTE SI PŘÍRODU A POZNEJTE NOVÉ PŘÁTELE

Nejbližší termín:

28.5. - 30.5.21 - Basic - Nové Město na Moravě - APALUCHA

CHCI VĚDĚT VÍC >

CHCETE JINÝ TERMÍN NEBO NÁROČNOST?

Nové Město na Moravě - APALUCHA

28.5. - 30.5.21

Nové Město na Moravě - I PRO CELOU RODINU

6.8. - 8.8.21

Nové Město na Moravě

24.9. - 26.9.21

ZAJEZDĚTE SI NA HORSKÉM I SILNIČNÍM KOLE

6 DNÍ NA KOLE V SRDCI ALP I KRKONOŠ

TÝDENNÍ kombinovaný kemp

23.8. - 27.8.21

Kombinovaný týdenní kemp

VÍC INFORMACÍ

CHCETE VÍC LEKCÍ

POKRAČUJTE NA DALŠÍ TÉMA