" />
Poradit
Potřebujete poradit?
Potřebujete poradit?

E-mail *

Váš dotaz *

Odeslat dotaz

Regenerace III.: Masáž - I. část

Publikováno | Sdílet:

Regenerace III.: Masáž - I. část

Slovo "masáž" je odvozeno z francouzského message, to pak z řeckého slova massein. Základ tkví pravděpodobně v arabském názvu mas. V českém překladu znamenají všechny: hníst, třít. Původ masáže musíme hledat v dávných dobách, protože již primitivní člověk věděl, že bolest zraněného či nemocného místa dříve vymizí, když si je bude třít. Masáže se rovněž používalo k odstranění únavy nebo osvěžení organismu.

Dnes vás seznámíme s teorií správné aplikace masáže ve vašem tréninkovém zatížení.


Masáž je velmi účinná a mnohdy i velmi příjemná, přesto mnohými sportovci opomíjená, regenerační procedura. Odstraní nejen pocit rozbolavělých končetin, aktuálních blokád, ale pozitivně působí také na stažené, či unavené skupiny svalů, podporuje prokrvení povrchové kožní i hlubší svalové a vazivové tkáně. Má kladný vliv na regeneraci a dobrou funkci kloubů. Masáží blahodárně ovlivníme také řadu psychických stavů.


Co masáž kladně ovlivňuje:


- Prokrvení těla či jednotlivých končetin, tím se zlepší přívod kyslíku a potřebných výživových látek ke tkáním
- Odstranění únavových látek a zplodin látkové výměny
- Snížení svalového napětí namožených svalů
- Zlepšení kloubní pohyblivosti
- Centrální nervový systém
- Psychické napětí


Ve výkonnostním sportu musí mít masáž jasně stanovený cíl. Jiná masáž bude prováděna v přípravném období a jiná zas v období závodním či odpočinkovém. Jste po dlouhé náročné cestě, máte před soutěží či po absolvovaném výkonu? Masér vám vždy doporučí nejvhodnější formu relaxace či naopak stimulace.


Jaké jsou tedy cíle sportovní masáže a kdy ji zařadit?


- Příprava na sportovní výkon (sportovní pohotovostní masáž, reflexní body)
- Pomoc při rozcvičování i během déle trvající soutěže (sportovní pohotovostní masáž, sportovní masáž v přestávkách mezi výkony, reflexní masáž)
- Specifická pomoc při strečinku (sportovní masáž odstraňující únavu, reflexní masáž)
- Podpora zotavných procesů po zátěži (sportovní masáž odstraňující únavu, reflexní masáž, baňková masáž)
- Odstranění otoků z cest (lymfodrenáž, sportovní masáž po cestování)
- Navození pocitu pohody a relaxace (sportovní relaxační masáž, baňková masáž, reflexní masáž, v podstatě všechny druhy alternativních masáží)
- Specifická pomoc při doléčování zranění po schválení příslušným lékařem (sportovně léčebná, reflexní, baňková, čínská tlaková)
Nyní se podrobněji podíváme na účinky a kontraindikace masáže, které jsou mnohdy přehlíženy a zapomínány.


Účinky masáže


Mechanická


U tohoto tipu masáže se projevuje především výsledek působení tlaku a pohybu rukou na tělo. Povzbudí se tím činnost žilní a dodá se pružnost povrchovým tkáním. Pojivové tkáně se účinně protahují zejména roztíráním. Při dlouhé vynucené nečinnosti a otocích kloubů se určitými masážními technikami může předcházet omezení krevního oběhu.


Fyziologická


Zrychlí se krevní oběh, zvýší se metabolismus ve svalech a urychlí odstranění metabolitů, například kyseliny mléčné. Větší cirkulace krve pomáhá překonat potíže způsobené otoky a normálnímu návratu žilní krve k srdci. Reflexní účinky masáže jsou přenášeny k orgánům. Reflexní odezvy vedou k rozsáhlé reakci organismu (uvolnění, nabuzení, relaxaci) a zrychlení krevního oběhu. Tekutiny pod vlivem silného zevního tlaku a zvýšeného krevního oběhu odvádějí toxiny ze svalových tkání do žilního oběhu. Tím se napomáhá hojivým procesům.


Psychologický efekt


Nejcitlivějším lidským smyslem je právě hmat. Člověk již od narození reaguje na dotek. Většina masáží je záležitostí pokládání rukou, tedy doteku, a proto je potřeba důvěry mezi masérem a sportovcem. Pomocí masáže lze vyladit psychiku, navodit uvolnění či nabuzení. Proto je dobré vybírat maséra pečlivě a být věrní jednomu masérovi, který bude vaše tělo i mysl dokonale znát a díky tomu vám vždy správně pomůže.


Pravidelnost


Pravidelnou masáži docílíte lepší flexibility svalů, šlach i kloubního rozsahu a předejdete náhlým stavům blokád. Počítejte s tím, že si na maséra budete chvíli zvykat a je tudíž možné, že se po první masáži bude cítit “rozlámaněji“ něž když jste přišli. To proto, že chvíli trvá než se svaly uvolní. Právě pravidelností docílíte jejich uvolnění a to i při větším nebo namáhavějším tréninku či závodě. Více uvolněný sval má větší rozsah pohybu, může se více „zakyselit“ a tím podáte vyšší výkon. Pravidelně chodí na masáž i Ján Svorada (viz. foto), který sice kariéru vrcholového sportovce ukončil, ale dobře ví co je pro jeho tělo dobré.


Kontraindikace


Neboli zákaz či nevhodnost masáže. Mějte na paměti, že v některých případech může být masáž nebezpečná a může obnovit předešlé problémy.

- Při vyčerpání
- Po nadměrné tělesné zátěži
- Při zánětu svalů
- Při akutním zranění pohybového aparátu (nejdříve po 48 hod)
- Při bakteriálním onemocnění kůže
- Při horečnatých stavech
- Při nádorových onemocněních
- Ihned po jídle (nejdříve 1,5 hod po jídle)

Ačkoli jsme se v tomto článku zaměřili především na masáže ve vztahu ke sportovnímu výkonu, druhů této oblíbené procedury existuje relativně hodně a masáž by měla mít své pravidelné místo v životě každého aktivního člověka. O přesné aplikaci, načasování a účincích masáže vás budeme informovat v příštím díle!


Mgr. Vojtěch Beran


Zdroj: Hošková Blanka, Masáž ve sportu, Olympia 2000

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT